08 -12 Μαΐου 2023: εβδομάδα φιλαναγνωσίας για τις τάξεις Β΄, Γ΄ και Ε΄

ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ

«Βγάλτε τα βιβλία σας να κάνουμε ανάγνωση!» Κάπως έτσι καλλιεργούμε στα σχολεία αναγνωστικές δεξιότητες. Επειδή, όμως, η αποστολή μας είναι διττή σε σχέση με την ανάγνωση, οφείλουμε να τους διδάξουμε, παράλληλα, και το πώς θα αγαπήσουν το διάβασμα, ωθώντας τους στην απόκτηση αναγνωστικών κινήτρων. Έχοντας αυτό κατά νου και βάζοντάς το στόχο, στήσαμε στο σχολείο μας μια γιορτή αφιερωμένη στην αγάπη για το βιβλίο και την ανάγνωση. Φτιάξαμε τρεις αναγνωστικές κοινότητες, μία για κάθε τάξη, κι αφού γεμίσαμε τα μάτια, το μυαλό και την ψυχή μας με εικόνες, ιστορίες και συναισθήματα βγαλμένα από τα βιβλία που επιλέξαμε, ασχοληθήκαμε με βιωματικές δραστηριότητες. Τέλος, για να γνωρίσουμε πώς δημιουργήθηκαν τα βιβλία που αγαπήσαμε, προσκαλέσαμε στο σχολείο μας τους δημιουργούς τους: τις κυρίες Μαρία Αγγελίδου και Μαριέττα Κοντού και τον κύριο Μάκη Τσίτα. Τους ευχαριστούμε θερμά που υποστήριξαν τις δράσεις μας.