Πολυαισθητηριακά εργαστήρια ευαισθητοποίησης «Μαθαίνω χωρίς να βλέπω» στο Σχολείο μας

Σήμερα, Τετάρτη 1 Μαρτίου, ομάδα τυφλών ξεναγών της κοινωνικής συνεταιριστικής επιχείρησης Black Light, πραγματοποίησε συνάντηση, στον χώρο του Σχολείου μας, με τους/τις μαθητές/τριες της Τρίτης και Τετάρτης τάξης, με στόχο την ιχνηλάτηση της αναπηρίας της όρασης.

Μέσα από βιωματικές και διδακτικές δράσεις, ελεύθερη συζήτηση και ζωγραφική τα παιδιά ενημερώθηκαν για τη συγκεκριμένη αναπηρία και κατανόησαν τις λειτουργικές ανάγκες των τυφλών ανθρώπων.

Η συμμετοχή τους πρόγραμμα, τους έδωσε την ευκαιρία να βελτιώσουν την ενσυναίσθησή τους, να καλλιεργήσουν την ενεργητικότητα και την δημιουργικότητά τους και να αναπτύξουν την έννοια της αλληλεγγύης και την κριτική τους σκέψη, ως μελλοντικοί ενήλικες μιας κοινωνίας που αντιμετωπίζει όλους τους πολίτες ισότιμα και συμπεριληπτικά.