Λιομάζωμα

Περήφανα δεσπόζει στην αυλή του Σχολείου μας, το πολυαγαπημένο, ευλογημένο δέντρο, η ελιά, του ήλιου η θυγατέρα, η πιο χαϊδευτή, όπως την αποκαλεί ο Κ. Παλαμάς.

Οι μαθητές των Ολοήμερων Τμημάτων των Σχολείων μας, με ενθουσιασμό, εργάστηκαν σαν ακούραστο μελίσσι και τίμησαν τους καρπούς του συμβόλου της ειρήνης. Συζήτησαν με τους δασκάλους για τη διαδικασία του παραδοσιακού λιομαζώματος και … έπιασαν δουλειά.

Έστρωσαν με επιμέλεια λιόπανα κάτω από τα δέντρα. Ράβδισαν τα κλωνάρια των δέντρων για να πέσουν οι καρποί. Τους ξεδιάλεξαν με μεράκι και τους διαχώρισαν από τα φύλλα. Τους έπλυναν καλά- καλά και τους φύλαξαν σε αλατισμένο νερό.

Μια γλυκιά περίοδος αναμονής ξεκίνησε για τους μικρούς μας φίλους, μέχρι να γευτούν και να απολαύσουν τους καρπούς της δουλειάς τους σε παραδοσιακό κολατσιό, με φρέσκο καλοζυμωμένο ψωμί.